ابداع جلیقه ای که بدن کاربر را خنک می نماید

به گزارش وبلاگ مدرسه، یکی از مهندسان دانشگاه ایالتی آریزونا، جلیقه ای طراحی نموده است که می تواند بدن کاربر را در هوای بسیار گرم، خنک نگه دارد.

ابداع جلیقه ای که بدن کاربر را خنک می نماید

به گزارش وبلاگ مدرسه و به نقل از دانشگاه ایالتی آریزونا، اگر انسان ها به مدت سه تا شش ساعت در مناطق بسیار گرم در معرض گرمای کشنده تابستان قرار بگیرند، حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند اما هیچ لباسی برای چنین گرمای شدیدی طراحی نشده است. معمولا بیشتر افراد در هوای گرم، لباس های گشاد می پوشند و از کلاه های دارای سایبان استفاده می نمایند.

کونراد ریکازوفسکی(Konrad Rykaczewski)، استادیار مهندسی مواد دانشگاه ایالتی آریزونا(ASU)، طرحی برای یک جلیقه خنک نماینده ارائه داده است تا کاربران بتوانند در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، احساس راحتی داشته باشند.

وی در این باره گفت: گرمای شدید، موضوعی قابل توجه و واقعی است اما تنها توجه به این موضوع کافی نیست زیرا گرمای شدید، موضوعی چالش برانگیز است.

ریکازوفسکی، برای طراحی پوشاک و ارائه موادی کوشش می نماید که بتوان از آنها در هوای بسیار گرم استفاده کرد.

در حال حاضر جلیقه های خنک نماینده ای در بازار وجود دارند اما هنگام استفاده باید بارها مرطوب شوند. این جلیقه ها از پلیمرهایی ساخته شده اند که قدرت جذب فوق العاده ای دارند و می توانند 100 برابر جرم خود، آب جذب نمایند. مشکل این جلیقه ها، تبخیر در سطح ماده است که موجب به انتها رسیدن ذخیره آب آنها می گردد.

ریکازوفسکی، جلیقه ای طراحی نموده که از چندین بخش تشکیل شده است. لایه داخلی جلیقه، از ماده ای با قابلیت جذب بالا ساخته شده که بدن کاربر را خنک نگه می دارد.

ساختار لایه بیرونی طوری است که رطوبت را محبوس می نماید و سرعت فرایند تبخیر را کاهش می دهد؛ بدین ترتیب بدن کاربر را برای زمان بیشتری خنک می نماید.

ساختار جلیقه طوری است که در هوای آفتابی، درجه بالاتری از خنکی را ارائه می دهد. این جلیقه طوری طراحی شده که شکاف هایی میان لایه داخلی و بیرونی آن وجود داشته باشد تا جریان هوا میان دو لایه حفظ گردد. افزایش جریان هوا میان لایه های جلیقه می تواند اثر خنک نمایندگی آن را برای کاربر افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ابداع جلیقه ای که بدن کاربر را خنک می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع جلیقه ای که بدن کاربر را خنک می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید