جلبکی که می تواند پیری پوست را کندتر کند!

به گزارش وبلاگ مدرسه، یافته های به دست آمده از یک مطالعه نشان داد که جلبک کلرلا ولگاریس می تواند بیان ژن کلاژن را در محیط کشت سلول های پوست بیشتر کند.

جلبکی که می تواند پیری پوست را کندتر کند!

به گزارش وبلاگ مدرسه، پیری پوست یک فرآیند زیستی است که به دلیل کاهش فراوری کلاژن پوست و افزایش آنزیم های تخریب کننده کلاژن، ایجاد می گردد. برای به تعویق انداختن این فرآیند استفاده از مواد حاوی کلاژن توصیه می گردد.

جلبک سبز تک سلولی کلرلا ولگاریس؛ چندین سال است که در زمینه های مختلف از جمله صنعت داروسازی و آرایشی استفاده می گردد.

این ریزجلبک به عنوان مکمل غذایی، افزودنی و امولسیون غذایی، به شکل کپسول، قرص، پودر و عصاره عرضه شده و برای درمان های پزشکی استفاده می گردد.

ویتامین C یا اسید آسکوربیک و مشتقات آن نیز در ساخت کلاژن، تقویت بافت پوست و زیبایی، نقش مهمی دارند. این ویتامین، یک آنتی اکسیدان طبیعی است که از پوست در برابر نور خورشید محافظت نموده و می تواند ساخت کلاژن را تحریک کند.

با توجه به اهمیت پوست به عنوان نخستین خط دفاعی بدن و اثرات مثبت میکروجلبک های دریایی مثل کلرلا ولگاریس، پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثرات عصاره این جلبک را بر بیان ژن های فراوری کلاژن I و III در سلول های فیبروبلاست پوست، آنالیز کردند.

این پژوهش در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام شد و پس از عصاره گیری از جلبک، عصاره آن با غلظت های مختلف به محیط کشت نوعی از سلول های پوست، اضافه شد. پژوهشگران این آزمایش را با اضافه کردن ویتامین C نیز تکرار نموده و تاثیر این دو ماده را در بیان ژن کلاژن با هم مقایسه کردند.

آنالیز های این مطالعه نشان داد که عصاره جلبک در غلظت های مختلف برای سلول های پوست، سمی نیست و اثر سایتوتوکسیسیتی ندارد.

همچنین در این مطالعه معین شد که عصاره جلبک بیان ژن کلاژن را افزایش می دهد. مقایسه تاثیر آن با تاثیر ویتامین C حاکی از این بود که عصاره جلبک تاثیر بیشتری در مقایسه با ویتامین C بر بیان ژن کلاژن I و III دارد و می تواند بیان این ژن را حدود دو برابر بیشتر کند.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ عصاره جلبک کلرلا ولگاریس به علت اثر غیر سمی بر سلول ها می تواند به عنوان یک ماده جایگین طبیعی برای محصولات ضد پیری شیمیایی باشد و این نتایج می تواند جهت فراوری محصولات متنوع آرایشی بهداشتی مفید واقع گردد.

در انجام این مطالعه سودابه عبدالباقیان و علی ماشینچیان مرادی، از دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، شهلا جمیلی؛ پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و آزاده منایی؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان تغییرات بیانی ژن های کلاژن I و III در سلول های فیبروبلاست پوست انسان در اثر عصاره ریزجلبک chlorella vulgaris و مقایسه آن با ویتامین C در نشریه علمی زیست شناسی دریا دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، منتشر شده است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین

به "جلبکی که می تواند پیری پوست را کندتر کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلبکی که می تواند پیری پوست را کندتر کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید